Cardinals Place 72 on Landmark Winter Academic Honor Roll

Cardinals Place 72 on Landmark Winter Academic Honor Roll

TOWSON, Md. - Catholic University had 72 student-athletes from its six winter sports (men's basketball, women's basketball, men's swimming & diving, women's swimming & diving, mens indoor track & field, women's indoor track & field) named to the 2018-19 Landmark Conference Winter Academic Honor Roll on Tuesday.

The Honor Roll recognizes student-athletes who have reached sophomore academic standing and own a cumulative grade point average of 3.20 or higher.

Of the 365 student-athletes recognized this winter, 183 are repeat honorees having been awarded in a previous year. A remarkable 60 seniors have been named to the Honor Roll all three years they have been eligible. A total of 11 of those were from Catholic, including Jimmy Golaszewski (men's basketball), Emily O'Connor (women's basketball), Sarah O'Neill (women's basketball), Andrea Galeano (women's indoor track & field), Kevin Budd (men's swimming and diving), Emily Messina (women's swimming & diving), Kallie Farley (women's swimming & diving), Mary Margaret Deedrick (women's swimming & diving), Pippa Rogers (women's swimming & diving), Valerie Sander (women's swimming & diving) and Emily Snyder (women's indoor track & field).

A total of 33 student-athletes were named to their respective all-conference teams and nine student-athletes were were named players of the year, including Galeano who was named Women's Indoor Field Athlete of the Year, while 22 were also named to the All-Sportsmanship Team, including O'Connor and Golaszewski.

2018-19 Landmark Winter Academic Honor Roll

Men's Basketball (4)
Jimmy Golaszewski, Sr., Massapequa Park, N.Y.
Andre Mitchell, Sr., Conshohocken, Pa.
Justin Pryor, So., Sewickley, Pa.
Dexter Stallworth, So., Tampa, Fla.

Women's Basketball (10)
CC Cromer, Jr., Pittsburgh, Pa.
Cristin George, So., Bethesda, Md.
Courtney McCool, So., Rockaway Beach, N.Y.
Emily O'Connor, Sr., Maplewood, N.J.
Sarah O'Neill, Sr., Verona, N.J.
Mollie Reynolds, Jr., Havertown, Pa.
Maggie Rakowsky, So., Erwinna, Pa.
Becca Rhoades, So., Philadelphia, Pa.
Ashley Smith, So. Ambler, Pa.
Megan Stafford, Jr., Northfield, N.J.

Men's Swimming & Diving (14)
Brian Aberle, Jr., Newton, N.C.
Alex Brazielm, Jr., Eugene, Ore.
Kevin Budd, Sr., Florham Park, N.J.
Will Chester, Jr., Warwick, N.Y.
Patrick Fischer, So., Bowie, Md.
Chris Grunbok, So., Poughkeepsie, N.Y.
George Isaacs, Jr., Louisville, Ky.
Ryan Kinnon, So., Malden, Mass.
Kyle Kreuscher, So., Great River, N.Y.
Dan Lawrey, Jr., Havertown, Pa.
Greg McCarthy, So., Silver Spring, Md.
Matt Meade, So., Belle Harbor, N.Y.
Caleb O'Brien, So., Havertown, Pa.
Alex Szymanski, So., Lee, N.H.

Women's Swimming & Diving (17)
Nellie Adams, So., Boston, Mass.
Jacquelyn Bouvier, Jr., Ipswich, Mass.
Mary Margaret Deedrick, Sr., Tampa, Fla.
Emily Earley, Jr., Perkasie, Pa.
Mackenzie Earley, Jr., Northport, N.Y.
Kallie Farley, Sr., Mendota Heights, Minn.
Julia Labich, So., Southborough, Mass.
Isabella Laccetti, Jr., Allentown, N.J.
Emily Messina, Sr., New Hope, Pa.
Ally Noccioli, So., Stratford, Conn.
Colleen O'Callaghan, So., Quincy, Mass.
Marie Redoutey, So., Costa Mesa, Calif.
Pippa Rogers, Sr., Frederick, Md.
Kayla Ruffo, So., Madison, Wisc.
Valerie Sander, Sr., Newtown Square, Pa.
Grace Smith, So., Silverdale, Wash.
Emily Tighe, Jr., Sparta, N.J.

Men's Indoor Track & Field (9)
Kevin Budd, Sr., Florham Park, N.J.
Cornelius Deep, Jr., Utica, N.Y.
Max Dreitlein, So., Madison, N.J.
Michael Dreitlein, So., Madison, N.J.
Dillon Frawley, Jr., Bronx, N.Y.
Joseph Galassi, So., Allentown, Pa.
Joseph Lapointe, Jr., Ellicott City, Md.
Joseph McAlonan, Jr., Alloway, N.J.
Ryan Schodowski, So., Bethlehem, Pa.

Women's Indoor Track and Field (18)
Madeline Baker, So., Raleigh, N.C.
Carly Ann Balurate, Sr., Ambler, Pa.
Grace Boras, Jr., Ashburn, Va.
Victoria Carlini, So., Malvern, Pa.
Sarah Diamond, Jr., Amityville, N.Y.
Alex Filiault, Jr., Summit, N.J.
Andrea Galeano, Sr., Stratford, Conn.
Shannon Griffin, So., Hartland, Wisc.
Marykate Higley, Jr., Wilmington, Del.
Rebecca Johnson, Sr., Leonardtown, Md.
Kiera Lyons, Sr., Harwood, Md.
Tanya Rivera-Diaz, Sr., San Juan, P.R.
Emily Snyder, Jr., Ashburn, Va.
Madeleine Strokis, Jr., Damascus, Md.
Tara Thornton, So., Moorestown, N.J.
Emily Tighe, Jr., Sparta, N.J.
Gabrielle Tomasura, Jr., Bear Creek, Pa.
Natalie Troy, So., Centerport, N.Y.